6 rad, jak si vybrat povolání

14.05.2019 10:17

 Máte pocit, že jste ještě nenašli „své povolání“? Takové, pro něž jste předurčeni? Nevadí. Je možné, že na své cestě vyzkoušíte několik profesí a jen díky těmto zkušenostem budete vědět, co určitě dělat nechcete, co byste možná dělat mohli a co by vám šlo určitě. Pokud nejste spokojeni se svou prací, právě žádnou nemáte a teprve nějakou hledáte nebo uvažujete o tom, zda podnikat, či ne, mám pro vás několik rad, jak si zvolit zaměstnání nebo obor podnikání, které by vám dělaly radost. 

 • Absolvujte Gallup test, pomocí něhož se dozvíte, které talenty máte. Spolu s výsledky testu obdržíte i rady, jakým způsobem a v jakých povoláních své talenty dále rozvíjet.
   
 • Zamyslete se nad svými dosavadními pracovními zkušenostmi (i mimopracovními aktivitami) a snažte se najít takové, které vás baví a které vás dokážou přivést do stavu flow (tedy stavu, kdy nemyslíte na čas, plně využíváte své talenty a daná činnost vám jde „sama“). Zároveň popřemýšlejte, v jakém zaměstnání byste mohli tyto aktivity uplatnit.
   
 • Investujte svůj čas a finance do seberozvoje a sebevzdělávání (kurzy, školení, workshopy, studium odborné literatury, sledování odborných článků, včetně zahraničních, na internetu) – v pracovním pohovoru i ve vlastním podnikání vám to může pomoci, řada oborů se rychle vyvíjí a je potřeba sledovat nejnovější trendy. 
   
 • Nezapomeňte oprášit angličtinu – nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit.
   
 • Pomoci vám může i kurz či seminář zaměřený na hledání vhodného povolání.
   
 • Pokud se nemůžete rozhodnout, zda určitou práci přijmout, či ne, myslete na to, že i práce, kterou budete vykonávat třeba jen dočasně (a s tím vědomím ji přijmete), vás může profesně posunout a dát vám nové zkušenosti. A také finance na seberozvoj v oblasti, která vás opravdu zajímá. Berte ji zkrátka jako krůček na své cestě.  

  Už jste našli „své“ povolání? V komentářích se můžete podělit o zkušenosti s jeho hledáním, a pokud se Vám článek líbil, nezapomeňte dát like.


   

Zpět